Pakowanie przesyłek to spore wyzwanie, które wymaga przygotowania odpowiednich materiałów. W większości sklepów internetowych przydają się wypełniacze do paczek, które zapewnią bezpieczeństwo zawartości przesyłki oraz sprawią, że produkty w ich wnętrzu nie będą się przesuwać. Możliwości wypełniania paczek jest wiele, dlatego przygotowaliśmy przegląd produktów, których możesz do tego użyć.
Wypełniacze do paczek z powietrzem – poduszki oraz maty powietrzne
Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem właścicieli i osób odpowiedzialnych za proces pakowania w sklepach internetowych cieszą się air pillows czyli poduszki powietrzne do paczek. To produkty wykonane z wytrzymałej folii, które wypełnione są powietrzem, a włożone do paczki utrzymują jej zawartość na miejscu. Dzięki perforacji pomiędzy kolejnymi poduszkami znajdującymi się za sobą można wygodnie oderwać odpowiednią liczbę wypełniaczy, by wypełnić paczkę. Pozwala to używać wypełniaczy powietrznych zarówno przy pakowaniu paczek dobrze dopasowanych do opakowania zewnętrznego, jak i tych, w których trzeba wypełnić większą objętość pudełka.
W roli wypełniaczy do paczek dobrze sprawdzają się również maty powietrzne. Swoim wyglądem przypominają one folię bąbelkową, przy czym bąble z powietrzem są znacznie większe. Dzięki temu doskonale sprawdzają się one nie tylko do wypełniania wolnego miejsca w pudełku, ale również do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów. Z tego powodu chętnie wykorzystują je sklepy internetowe sprzedające akcesoria szklane i porcelanowe, perfumy, obrazy, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu.
Powietrzne wypełniacze do paczek są bardzo estetyczne i czyste, co pozytywnie wpływa na wizerunek sprzedającego. Klient otrzymujący paczkę z wypełniaczem powietrznym po jej rozpakowaniu, nie musi sprzątać otoczenia z wiórów, jak to ma miejsce, gdy wykorzystywane są wypełniacze do paczek wykonane z papieru.
Stosowanie powietrznych wypełniaczy do paczek jest również korzystne dla magazynów, w których odbywa się pakowanie (zobacz też: Jak zapakować paczkę? Praktyczne porady prosto z magazynu). Nienapompowane wypełniacze powietrzne zajmują niewiele miejsca, a odpowiednie urządzenia do nadmuchiwania pozwalają nadać im pożądane rozmiary. Podczas pakowania nie powstają również dodatkowe zanieczyszczenia, dzięki czemu praca pakowacza jest znacznie szybsza i przyjemniejsza.
Papierowe wypełniacze do paczek
Dużą grupę wypełniaczy do paczek stanowią produkty wykonane z papieru. Mogą to być specjalnie w tym celu produkowane wypełniacze do paczek albo odpady pozostałe po innych produktach. Wypełnienia papierowe mogą być zatem zrobione z papieru pakowego o różnej gramaturze, od 40-90g/m2, którego odpowiednie zgniecenie sprawia, że można wypełnić nim wnętrze paczki. Jest to rozwiązanie dość estetyczne i wygodne w stosowaniu, gdyż elastycznie można dopasować jego ilość do wielkości miejsca wymagającego wypełnienia.
Wypełniacz papierowy może mieć również formę wiórów papierowych czy pasków wykonanych z pociętych kartonów. Zwykle jest nieco grubszy od wspomnianego wyżej papieru pakowego, ale efekt wizualny takiego pakowania oraz bałagan powstający zarówno w magazynie podczas pakowania, jak i w domu adresata przesyłki, pozostawia wiele do życzenia. Jest jednak przyjazny środowisku, gdyż wykorzystuje się do niego głównie materiały z recyklingu, a sam wypełniacz papierowy również może zostać poddany ponownemu użyciu, dlatego rozwiązanie to ma sporo zwolenników.
Inne wypełniacze do paczek
Oprócz wspomnianych dwóch sposobów wypełniania paczek na rynku można spotkać również inne rozwiązania. Do wypełniania paczek można bowiem stosować również tzw. skropak, flopak lub flupis czyli produkty sypkie swoim wyglądem przypominające chrupki kukurydziane. Mogą być one wytwarzane z materiałów syntetycznych, ale również z naturalnych, jak skropak, który jest znacznie bardziej przyjazny środowisku.
Osoby dbające o stan środowiska naturalnego chętnie wybierają również do zabezpieczania wnętrza przesyłki rozmaite produkty pochodzące z recyklingu. Mogą zatem powtórnie wykorzystywać opakowania zbiorcze, kartony z przesyłek zwrotnych, a nawet przeczytane gazety. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, gdyż nie zawsze klient zrozumie, że użyty wypełniacz pochodzi z recyklingu, lecz będzie zniesmaczony, że otrzymał przesyłkę wypełnioną „śmieciami”.
Jednym słowem, rodzaj wypełniacza, który będziesz stosować w swoim sklepie internetowym, musisz wybierać nie tylko pod kątem zabezpieczania zawartości, ale również pod kątem reakcji odbiorcy na rodzaj użytych produktów. Jeśli odpowiednio je dobierzesz, to wypełniacz do paczki będzie wspierał Twoją markę, a jeśli nie, to będzie pracował na Twoją niekorzyść.