Każdy właściciel sklepu internetowego staje przed dylematem dotyczącym sposobu magazynowania produktów oraz realizacji zamówień. Może zdecydować się na własny magazyn i obsługiwać go samodzielnie lub wybrać fulfillment. Zastanówmy się, jakie zalety i wady ma każde z tych rozwiązań oraz sprawdźmy, które z nich warto wybrać.
Fulfillment – co to jest?
Na początek warto wyjaśnić czym jest fulfillment, bo to pozwoli zrozumieć ideę tego rozwiązania. Otóż fulfillment to usługa logistyczna zlecana zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w obsłudze zamówień. Towar będący w ofercie sklepu internetowego jest składowany w magazynie firmy fulfillmentowej, która pakuje go i wysyła, gdy zostanie złożone zamówienie. Firma oferująca usługi fulfillmentu obsługuje wiele firm zajmujących się sprzedażą na odległość, a w zależności od umowy może ona również obsługiwać reklamacje i zwroty.

Fulfillment – zalety i wady
Główną zaletą zewnętrznych usług logistycznych jest odciążenie właściciela sklepu internetowego od tych kwestii. Nie musi on zajmować się wynajmem magazynu na własną rękę, zatrudnianiem osób do pakowania przesyłek, ich zabezpieczaniem, czy podpisywaniem umów z firmami kurierskimi. Wszystkimi tymi sprawami zajmuje się firma zewnętrzna, której zlecono fulfillment i dzięki temu właściciel sklepu internetowego może skupić się na innych działaniach mających bezpośredni wpływ na wysokość sprzedaży.
Firma zewnętrzna, jako nadawca hurtowy, może wynegocjować lepsze stawki za pojedynczą przesyłkę, elastycznie dopasowywać liczbę pracowników zajmujących się obsługą zamówień zleceniodawcy, czy gwarantować ekspresową wysyłkę, gdyż przesyłki są odbierane przez przewoźników kilka razy w ciągu jednego dnia. Jednym słowem skala działania niesie tutaj duże korzyści, które trudno osiągnąć będąc właścicielem niewielkiego sklepu internetowego.
Zlecanie logistyki zewnętrznej firmie pozwala zwykle elastycznie dopasowywać powierzchnię magazynową do potrzeb. W okresach zwiększonej sprzedaży, gdy potrzebne jest duże zatowarowanie, można wynająć więcej regałów w magazynie, a w okresie mniejszej sprzedaży skorzystać z możliwości zmniejszenia zajmowanej powierzchni. Pozwala to optymalizować koszty i ma szczególne znaczenie w branżach charakteryzujących się dużą sezonowością.
Niestety nie ma rozwiązań doskonałych, dlatego fulfillment ma również swoje wady. Przede wszystkim może to być tzw. minimum logistyczne wymagane przez usługodawcę czyli zobowiązanie się do wysyłania co najmniej kilkuset przesyłek miesięcznie. W małym sklepie internetowym, zwłaszcza takim, który dopiero rozpoczyna swoją działalność, taka liczba zamówień może być nieosiągalna. Może być to zatem zupełnie nieopłacalne i nie sprawdzi się przy małej liczbie zamówień.
Za wadę fulfillmentu można uznać również brak bezpośredniego kontaktu ze sprzedawanymi towarami. Jeśli magazyn firmy oferującej tę usługę jest położony daleko od siedziby sklepu, to sprzedający nie widzi swoich produktów i nie może łatwo skontrolować ich jakości. Nie ma również wglądu w reklamacje i musi polegać na decyzji pracowników firmy obsługującej magazyn.
Własny magazyn – zalety i wady
Znając już zalety i wady, jakie niesie za sobą fulfillment, warto porównać je z sytuacją, gdy sprzedaż sklepu internetowego obsługiwana jest z własnego magazynu. Pierwszy problem dotyczy trudności w oszacowaniu wielkości potrzebnego magazynu. Na początek czasem wystarczy kilka regałów magazynowych, ale z czasem, jeśli asortyment będzie się rozrastał, konieczne jest zwiększenie powierzchni magazynowej. Bardzo często jednak trudno na początku ocenić ile miejsca będzie potrzebne i jak szybko sklep internetowy będzie się rozwijał, co znacznie utrudnia optymalizację kosztów. Mały magazyn będzie tańszy, ale być może szybko trzeba będzie szukać większej powierzchni, a zbyt duży będzie kosztował więcej, ale w pierwszym etapie nie będzie wykorzystywany do maksimum.
Mając własny magazyn możesz mieć kontrolę nad każdym etapem przygotowania paczek do wysyłki. Sam decydujesz jak zapakować paczkę oraz jakie wypełniacze do paczek wybrać, co pozwoli Ci wypracować najlepszy sposób przygotowania paczek do wysyłki. Musisz jednak robić to samodzielnie lub zatrudniać osobę do obsługi przesyłek, co będzie generowało stały poziom miesięcznych kosztów. Przy małej liczbie zamówień zatrudnienie pracownika na etat może być zatem nieopłacalne i nieuzasadnione ekonomicznie.
Jak widzisz obsługa zamówień zarówno przez zewnętrzną firmę fulfillmentową, jak i własny magazyn sklepu internetowego mają swoje zalety i wady. Nie zawsze da się je arbitralnie ocenić, bo to, co dla jednego będzie wadą, dla innego będzie ogromną zaletą. Warto zatem zawsze przyjrzeć się tym rozwiązaniom przez pryzmat swoich potrzeb i oczekiwań, bo dopiero wtedy będzie można znaleźć rozwiązanie optymalne w danej sytuacji.