Każdy właściciel sklepu internetowego, niezależnie czy handluje produktami wielkogabarytowymi, delikatnymi czy książkami, staje przed wyzwaniem, jakim jest pakowanie paczek. Trzeba znaleźć rozwiązanie optymalne, które pozwoli zadbać zarówno o bezpieczeństwo przesyłanych produktów, jak i estetykę i wagę przesyłki. Odpowiedzi na pytanie jak zapakować paczkę do wysyłki jest bardzo wiele, a my przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym zawarliśmy praktyczne porady, jak zapakować paczkę.
Pakowanie paczek zawierających delikatne przedmioty
Jeśli planujesz zapakować paczkę zawierającą delikatne przedmioty, takie jak porcelana czy szkło, to niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie paczki. Niestety przesyłki kurierskie nie zawsze są traktowane z należytą atencją, dlatego przedmioty przygotowane do wysyłki kurierem muszą być dobrze zabezpieczone zarówno z zewnątrz, jak i od środka.
Zewnętrzną warstwę powinien stanowić sztywny karton, który będzie na tyle gruby, że nie zostanie uszkodzony podczas transportu i sortowania. Dobrze byłoby również, żeby karton był dobrze dopasowany do rozmiaru zawartości. Ograniczy to możliwość przesuwania się towarów wewnątrz kartonu, co będzie formą dodatkowego zabezpieczenia.
Nie mniej ważne jest zabezpieczenie produktów we wnętrzu przesyłki. Dobrze jest, by delikatne przedmioty, np. butelki perfum, porcelana, leki, rękodzieło, lustra czy drobny sprzęt elektroniczny, były owinięte materiałem chroniącym go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do tego celu dobrze nadaje się folia bąbelkowa lub maty powietrzne. Dzięki nim przedmioty są zabezpieczone przed uszkodzeniem i podczas transportu nie zostaną uszkodzone.

Jak zapakować paczkę do wysyłki w zbyt dużym opakowaniu?
W wielu firmach prowadzących sprzedaż internetową stosuje się kilka wybranych rozmiarów opakowań, przez co nie ma możliwości idealnego dopasowania wielkości przesyłki kurierskiej do rozmiarów kupowanych przedmiotów. W związku z tym czasem pojawia się problem pustego miejsca w przesyłce, który należy jakoś rozwiązać. W takiej sytuacji przydają się wypełniacze do paczek zabezpieczające zawartość przesyłki.
Do wypełniania paczek można stosować różne materiały, a kreatywność pakujących bywa zaskakująca. We wnętrzu paczek mogą zatem pojawić się puste opakowania po jajkach czy pomięte stare gazety, które co prawda są zgodne z ideą zero waste, ale niekoniecznie pozytywnie wpływają na wizerunek marki. Znacznie lepiej sięgnąć po produkty przeznaczone do wypełniania paczek wykonane z tektury, folii czy skrobi.
Wybór jest szeroki, ale wybierając właściwe wypełniacze do paczek warto zwrócić uwagę na ich użyteczność, wagę i estetykę. Gdy spojrzymy na ofertę rynkową pod tym kątem, to na pierwszy plan wysuwają się poduszki powietrzne. Są one lekkie, więc nie powodują wzrostu wagi paczki, a tym samym kosztów przesyłki. Nadają się do wypełnienia każdej paczki, niezależnie od tego, jaki przedmiot zawiera, oraz nie rozsypują się i nie tworzą bałaganu w miejscu rozpakowywania przesyłki. Dzięki temu gwarantują, że przesyłka dotrze w nienaruszonym stanie, a podczas rozpakowywania klient nie będzie denerwował się powstałym przy okazji bałaganem.

Jak zapakować paczkę o dużych gabarytach?
Pytania o to jak zapakować paczkę pojawiają się również w kontekście przesyłek kurierskich o dużych gabarytach. Dotyczy to przede wszystkim przesyłek zawierających meble czy sprzęt AGD. Te ostatnie są najczęściej wysyłane w oryginalnych opakowaniach dostarczanych przez producenta, dzięki czemu sprzedawca nie musi się zastanawiać jak zapakować paczkę. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku mebli, których zapakowanie wymaga odpowiednich zabezpieczeń i musi być dopasowane do rodzaju mebla.
W przypadku mebli tapicerowanych najważniejsza jest ochrona mebla przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas transportu. Zagrożeniem jest każdy ostry przedmiot, który może przeciąć tkaninę, dlatego meble wypoczynkowe najlepiej najpierw zabezpieczyć grubą tekturą falistą, a następnie szczelnie opakować je grubą folią. Zadaniem tej ostatniej ma być ochrona mebla przed kurzem oraz wilgocią.
Nieco inaczej wygląda pakowanie mebli bez elementów z tkaninami. Tutaj ważne jest zabezpieczenie całej powierzchni mebla, a zwłaszcza jego narożników i nóżek. Przydatna może być zatem folia stretch, którą zostaną owinięte metalowe nóżki, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie owinięcie całego mebla materiałem ochronnym.
W tej roli sprawdzą się maty powietrzne, które ochronią przed uszkodzeniami wszystkie elementy mebla. Są one znacznie bardziej efektywne niż folia bąbelkowa, gdyż jedna warstwa zapewnia już wystarczającą ochronę przed uszkodzeniami. Pokrycie mebla jedną warstwą maty powietrznej jest znacznie szybsze niż wielokrotne owijanie go folią bąbelkową, dzięki czemu przygotowanie paczki zajmuje znacznie mniej czasu.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższym praktycznym poradom już wiesz, jak zapakować paczkę i wykorzystasz je podczas pakowania przesyłek w swoim sklepie internetowym.
